Lehimli Eşanjör Nedir? Lehimli Plakaların Tipleri

lehimli-esanjor-nedir-alfares

Lehimli eşanjör nedir sorusu pek çok insan tarafından merak edilmektedir. MIT yani lehimli ısı eşanjörü, yüksek kaliteden bileşenler ile üretilen ve geniş bir yelpazeye sahip olan bir çeşit ısıtıcıdır.

Bu eşanjör diğer ısı eşanjörleri ile kıyaslandığında en uygun çözümleri sunmaktadır. Lehimli ısıtıcı ile yapılacak spesifik uygulamalar için bağlantı ve kapasite istendiği şekilde üretilmektedir. Ayrıca bu ısıtıcılar kompakt dizaynları ile çok fazla yer tasarrufu da sağlamaktadır. MIT ısı esanjörleri genel olarak havalandırma, ısıtma ya da soğutma işlemleri için oluşturulmuş yapılardır.

Bu yapılar yıllardır sistemlerde güvenle kullanılmaktadır. Özellikle sızdırmazlığın son derece önemli olduğu sıcaklıklarda contalı eşanjörler yerine MIT lehimli olanlar tercih edilmektedir. MIT lehimli eşanjörlerin ayrıca konderser ve evaporatör gibi ünitelerde de sık sık kullanıldığı görülmektedir.


Lehimli eşanjör nedir ve buna benzer sorular özellikle ısı ile ilgilenen sektör çalışanları tarafından merak konusudur. Lehimli eşanjörlerin; düşük basınç kaybına, geniş aralıklı ısı transferinin yapılmasına ya da yüksek verimde ısı transferlerinin gerçekleştirilmesine katkısı büyüktür. Hareketli kısımları az olan bu yapılar basınç, sıcaklık ve korozyona karşı oldukça dayanıklıdır.

Lehimli Plakaların Tipleri

Lehimli plakaların tipleri farklı ısı transferlerine uyum sağlayacak şekilde üretilmektedir. Ani ısı değişimlerine uyan farklı kanal tipi plakalar 3 ana başlık altında sınıflandırılmıştır.

Bunlar sırası ile: H tipi plaka, L tipi plaka ve M tipi plaka olarak ifade edilmektedir. Bunlardan ilki olan H tipi plaka, çok geniş açılı kanallar bulundurmaktadır. Bu çok geniş açılı kanallar ile yapılan ısı transferi, akışkan durumdaki kanallar arasında bir çeşit türbülans oluşturmaktadır.

lehimli-esanjor-nedir-alfares

Oluşan bu türbülans hem ısı transferini çok daha verimli bir hale getirmektedir hem de kalıntı ya da tortuların birikmesini büyük ölçüde azaltmaktadır. Tortu ve kalıntıların azalması plakaların bakım sıklığını azaltmakta ve bakım maliyetin neredeyse yarıya indirmektedir. H tipi plaka özellikle tortuyu çok sık bırakan yüksek akışkanların ısı transferi için tercih edilmektedir.


Lehimli plakaların tipleri arasında yer alan L tipi plaka, oldukça dar açılı kanalları bünyesinde barındırmaktadır. Bahsi geçen dar açılı kanallar ile gerçekleştirilen ısı transferinde akışkanlardaki basınç kaybı minimum düzeyde tutulmaktadır. Ancak zamanla akışkan hareketindeki türbülans azalmakta ve bu durum ısı transfer verimini de olumsuz olarak etkilemektedir.

Eşanjör Yedek Parçaları Hakkında Bilgi Almak İçin;
https://alfaresmakine.com/esanjor-servisi-yedek-parca/ ziyaret edebilirsiniz.

Bu durumdan dolayı L tipi plakaların yalnızca basınç kaybının kabul edilemez görüldüğü ısı transferlerinde kullanılması önerilmektedir. Üçüncü ve son lehimli plaka tipi M tipi plakadır. Bu plaka, H tipi plaka ve L tipi plaka arasında bir yapıdadır. İki plakadan da pek çok farklı özellikleri taşıyan bu melez M tipi plaka, son derece kullanışlıdır. Özellikle iki akışkan arasında meydana gelebilecek ısı farkını ölçmek ve yüksek sıcaklıkları belirlemek için M tipi plaka bire birdir.

Lehimli Eşanjörün İç Yapısı

Lehimli eşanjörün iç yapısı incelendiğinde pek çok detayın ön plana çıktığı görülmektedir. Cihazın arka gövde plakası üzerinde yer alan ekstra sıcaklık kontrol ara yüzü, eşanjörün ekstra yüksek sıcaklıklarda uyarı vermesini sağlamaktadır.

Cihaz bünyesinde yer alan plakalar metaldir ve ısı transfer verimini artırmak amacı ile oluşturulmuşlardır. Eşanjörün akış kanalları, iki yapışık plaka arasında kombine bir şekilde konumlandırılmışlardır.

Cihazda ayrıca sıcak ve soğuk su geçişleri için kısımlar yer almaktadır. MIT ısı lehimli eşanjör yapısı genel itibari ile bu şekilde olsa da ihtiyaca uygun olarak farklı tip ve özelliklerde eşanjörler de tasarlanabilmektedir. Tüm eşanjörlerde olmazsa olmaz özellik ise hiç şüphesiz sızdırmazlıktır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.