Plakalı Eşanjörü Oluşturan Parçalar Nelerdir?

Isıtma veya soğutma amacı ile kullanılan eşanjör, farklı ısılardaki aynı ya da farklı özellikteki akışkanların plakalar arasında gezinerek ısı transferi yapması amacıyla kullanılan bir cihazdır.

Bu cihazlarda sıvıların birbiri ile temasını engelleyen güçlü duvarlar yer almaktadır. Bu sayede maddeler birbirine karışmadan ısı transferi gerçekleşmektedir. Bu cihazlar, bahsetmiş olduğumuz bu özellikleri sayesinde pek çok iş kolunda ve yaşam alanında yer alan makinelerde kullanılmaktadır.


Eşanjörlerin kullanım alanı oldukça geniştir. İklimlendirme sistemleri, enerji santralleri, gıda endüstrisi, inşaat sektörü gibi pek çok faaliyet kolunda kullanılmaktadır. Ayrıca günlük hayatımızda da bu makineler önemli bir yer tutmaktadır. Araba radyatörleri, klimalar, kombiler gibi makinelerde de bu cihaz kullanılmaktadır.

Eşanjörler; yapısal olarak borulu, lehimli ve plakalı olarak sınıflandırılmaktadır. Aralarında faaliyet alanlarında en yoğun olarak kullanılan plakalı eşanjördür.

Genel Olarak Plakalı Eşanjör

Plakalı eşanjör, farklı sıcaklıklara sahip iki akışkanın plaklar yardımı ile ayrılarak iki akışkan arasında ısı transferinin gerçekleşmesini sağlan önemli bir tesisat ekipmanıdır. Bu ekipmanlar, kullanıldığı sistemlerde ısıtma elamanı, soğutma elamanı, basınç kırıcı, devre ayırıcı gibi pek çok farklı amaç için kullanılmaktadır.

Bu eşanjörü diğer ikamelerinden üstün kılan en önemli avantajı ise; verimli bir ısı transferi gerçekleştirmesidir. Bu cihazlarda yer alan plaklar ince yapılıdır. Bu sayede ısı transfer hızı artmaktadır. Bu durumda transfer sırasında meydana gelen ısı kayıplarını önemli ölçüde azaltmaktadır. Plakalı eşanjörler, verimli olduğu gibi içerisinde tortu ve pislik oluşumunu da önemli ölçüde önlemektedir. Ayrıca sistemde aşırı basınç oluşumunu gerçekleşmemektedir. Bu sayede sistemin ömrü uzamaktadır.

Plakalı Eşanjörü Oluşturan Parçalar

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Plakalı eşanjör, en verimli ısı transfer gerçekleştiren cihazlardan biridir. Bu cihazlar, gövde, ısı transfer plakları, bağlantı aparatları ve taşıma millerinden oluşmaktadır. Bu parçaların önden arkaya sıralayacak olursak;

Ares Eşanjör Servisi
Plakalı Eşanjörü Oluşturan Parçalar

Plakalı Eşanjör Çalışma Prensibi Nasıldır?

Genel olarak plakalı eşanjör, iki adet giriş ve çıkış portu ve kanallı ısı transfer plakalarından oluşmaktadır. Cihazın içindeki plakların fonksiyonu ise akışkanların birbirine karışmamasını önlemeyerek ısıtıcı akışkandan ısıtılması gereken akışkana ısı transfer yapmaktadır.

Plakların kanallı yapısı ise akışkanların yüksek türbülanslı bir şekilde hareket etmesini sağlamaktadır. Bu akışın türbülanslı gerçekleşmesi akışkanın daha homojen ısı dağılımı yapmasını sağlamaktadır.

Bu durumda da daha verimli bir ısı iletimi sağlanmış olacaktır.
Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı üzere plakalı enşanjör, önemli bir teknolojik unsurdur. Genelde plaklı eşanjörün ne olduğunu günlük yaşantıda bilmese de yaşam alanlarında kullanılan pek çok cihazın bir parçasıdır.

Eşanjör Yedek Parçaları Hakkında Bilgi Almak İçin;
https://alfaresmakine.com/esanjor-servisi-yedek-parca/ ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca üretim ve sanayi endüstrisi için de bu teknolojik buluş önemli bir yer tutmaktadır. Teknolojik anlamda önemli yatırımlar gerçekleştiren firmamız Alfares Makine de bu ürünlerin tedarikini sağlamaktadır. Siz de ihtiyaçlarınıza cevap verecek deneyimli bir firma arayışı içerisindeyseniz web sitemiz üzerinden bize ulaşabilirsiniz.